Mutfak kimileri için bir evin en çok vakit geçirilen odalarından biridir. Olmazsa olmazımız, yemek pişirip yediğimiz, ailemizle, arkadaşlarımızla sohbet ettiğimiz ve sosyalleştiğimiz bir ortam. Yemek yapmayı sevenler ve burada vakit geçirmekten hoşlananlar için kendilerini rahat hissedebilecekleri bir ortam kurmak başlıca gayeleridir. Bu yüzden mutfak tasarımı oldukça önemli bir konumdadır. Kimileri için büyük, şık ve lüks mutfak tercih edilirken, kimileri için küçük, tatlı, sıcak bir mutfak tercih ediliyor. Zamanımınız çoğunu geçirmekten zevk aldığımız mutfak, tasarımı da orada geçirdiğimiz vakit kadar kıymetlidir ve kaliteli olmalıdır. Kullandığımız dolaplar, aksesuarlar, mobilyalar, renkler, malzemeler ve aydınlatmalar dikkatlice seçilmesi, hem kullanışlı hem de dayanıklı olmalıdır. Bütün bunların yanında şık ve estetik olması da oldukça önemlidir. Başlıca dikkat edilmesi gereken şey malzeme seçimidir. Özellikle tezgah ve mutfak dolaplarında doğru malzeme seçimi ile daha kullanışlı ve uzun ömürlü mutfaklar tasarlanabilir. En aktif kullandığımız tezgahın malzeme seçiminde birçok farklı seçeneğimiz var. Mermer, granit, ahşap, beton, pirinç, corian ve cam bunlardan birkaçı. Çok fazla çeşitliliği olan bu malzeme seçiminde ilk dikkat edeceğimiz şey suya ve ısıya dayanıklı olmasıdır. Mesela doğal ve sıcak bir görünüm oluşturan ahşap tezgahlar suya ve ısıya çok fazla dayanıklı olmadığından dolayı sürekli bakım isteyen bir malzemedir ve buna bağlı olarak maaliyeti de artmaktadır. Isıya, çatlamalara ve suya karşı dayanıklı olan granit, mermer, corian gibi malzemeler seçilmesi gerekenler arasında yer alabilir. Tezgahlardan sonra tasarımına özen göstermemiz gereken dolaplar geliyor. Ana gövde ve kapak tasarımında farklı malzeme ve model seçimi yapılabilir. MDF ve sunta seçenekleri bulundan dolap çeşitlerinde, daha dayanıklı olduğundan dolayı MDF kullanımı önerilmektedir. Kapaklar için ise çok fazla seçenek bulunuyor. Akrilik, ahşap, laminat, membran ve cam gibi seçenekler arasından renk seçeneği bakımından sınırsız olan lake, nem ve çizilmelere karşı dayanıklı olan laminat ve kolay temizlenebilen, darbelere karşı dayanıklı olan membran tecih edilebilir. Büyük bir mutfağınız var ise koyu renkler seçebilir, böylece şık ve modern bir mutfak tasarımı yapmanız mümkün. Ama küçük bir mutfağınız varsa daha açık renkler seçerek mutfağınızı daha büyük, sıcak, ferah ve aydınlık gösterebilirsiniz. Aydınlatma için ise ne çok loş ne de çok parlak tercih edilmemelidir. Aynı zamanda kullanım amacına ve sağladığı tasarrufa dikkat edilerek buna uygun tasarım yapılmalıdır. Zemin için ise yine suya ve ısıya dayanıklı, aynı zamanda sese de dayanıklı olması tercih sebebidir. Mermer, granit, traverten gibi doğal taşlar, laminat parkeler, bambu ve PVC seçenekler arasında bulunuyor. Suya karşı dayanıklı olan bambu, sağlam yapısıyla uzun ömürlü olan laminat parkeler, doğal ve şık görünümü ile mutfağınızda güzel bir ortam sağlayacak doğal taşlar tercih edilebilir.

“Mimarlık gerçekten refahla ilgilidir. Bence insanlar bir mekanda iyi hissetmek isterler… Bir yandan barınmayla ilgili, ama aynı zamanda zevkle de ilgili.”

– Zaha Hadid

  • Mutfağınızda çalışma üçgeni oluşturun.
  • Uygun zemin döşemesi seçin.
  • Doğru renkler ile ferah bir atmosfer yaratın.
  • Tezgah için doğru malzeme kullanın.
  • Ergonominize uygun ölçülerde mobilya tercih edin.
  • Şık homojen ve doğru bir aydınlatma verimliliğinizi artıracaktır.
  • Kolayca ulaşılabilir ve işlevsel depolama alanları oluşturun.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*